Obchod medzi EÚ a Japonskom: Päť vecí o najväčšej svetovej dohode

Prichádza ako obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorí platili tarify na svojich výrobkov. Jean-Claude Juncker z EÚ uviedol, že pakt, ktorý trval niekoľko rokov na súhlas, bol o "hodnotách a princípoch".

vlajka
 
Tu je päť vecí:
1) Služby, rovnako ako Sancerre a Suzukis
Názov zmluvy sa týka zrušenia ciel 97% a 99% japonského a európskeho dovozu.
 
Mlieka a mliečnych výrobkov a ostatných potravinárskych výrobkov patrí medzi najväčšie vývoz EÚ do Japonska a postupné znižovanie takmer 1 miliardy € ($ 1,1 mld, £ 0,9 miliardy) taríf – takmer 40% z hovädzieho mäsa, a to až o 30% na čokolády, 15% na vína a až 40% je syr – môže zvýšiť vývoz a vytvoriť pracovné miesta.
 
Pokiaľ ide opačným smerom, EÚ zníži do roku 2027 10% daň z dovozu automobilov na nulu. Japonská vláda odhaduje, že by mohla zvýšiť HDP o 1%.
 
Táto dohoda však poskytuje aj lepší prístup pre servisné firmy, čo im umožňuje ponúkať viac verejných zákaziek.
 
2) Vznik Japonska ako šampióna voľného obchodu
Japonsko sa v medzinárodných rozhovoroch o voľnom obchode historicky nezúčastňovalo – ale teraz sa to zmenilo.
 
Viedla rokovania na záchranu obchodu v Tichomorí – Komplexnej a progresívnej dohody o trans-tichomorskom partnerstve alebo CPTPP – po tom, ako USA vytiahli.
 
3) Spojené kráľovstvo môže byť v ňom iba počas 59 dní
Vyhliadky britských vývozcov sú oveľa menej isté. Ak Spojené kráľovstvo opustí EÚ bez dohody na konci marca, bude vypadať z novej zóny voľného obchodu.
 
Ak súhlasí s dohodou, zostane počas prechodného obdobia Brexit v obchodnej dohode medzi EÚ a Japonskom.
4) Klimatická zložka
Táto dohoda je prvou úlohou EÚ s osobitným ustanovením o parížskej dohode o klíme, ktorá až dovtedy, kým Spojené štáty neoznámia svoj zámer stiahnuť, zjednotili svet v jednotnej dohode na zabránenie globálnemu otepľovaniu znížením emisií.

doprava
 
EÚ a Japonsko súhlasili s tým, že obchod môže "pozitívne prispieť" k boju proti rastúcim teplotám.
 
Minulý mesiac komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmstromová uviedla, že vo všetkých nových obchodných dohodách bude potrebný odkaz na dohodu v Paríži.
 
Niektorí aktivisti sa však pýtali, či bude EÚ ochotná riskovať obchod tým, že bude trvať na dodržiavaní predpisov.
 
5) Kde opúšťa USA a Čínu?
Rovnako ako v Japonsku, Európe a Tichomoria, ktoré hraničia s národmi rozobrať tarify, dvoch najväčších svetových ekonomík sú zaneprázdnení ich uvádzanie up.
 
USA sa tresol sadzby na $ 250 miliárd dovozu z Číny a hrozí zvýšenie väčšina z nich z 10% na 25%, zatiaľ čo Čína zaviedla clá na $ 110 mld dovozu z USA.

4.3
17